sermayesiz iş fikirleri - sermaye gerektirmeyen işler

sermayesiz iş fikirleri - sermaye gerektirmeyen işler

Para kazanmanın yolları insandan insana çok büyük farklılıklar gösterir. Ancak hangi yolu kullanırsanız kullanın işin ucu sermayeye yani paraya gelmektedir. Parasız saadet olmayacağı gibi para olmadan para kazanmak ta zor bir çabadır.sermayesiz iş kurmak zor zanaattır. Ancak riskiz olduğu için de herkesi cezbeder. Zaten herkes riske girmeden sermayesiz para kazanmanın yollarını arar durur. Siz de bu arayışta olanlardansanız bu yazıda sizlere vereceğim


Aşağıda verdiğim iş fikirleri aslında doğrudan sizlerin yetenekleri ile orantılı iş fikirleridir. Şunu unutmayınız ki hiç bir iş fikri ve özellikle sermayesiz iş fikirleri yetenek veya deneyim olmadan gelişemez. Aşağıda verilen değişik sermayesiz iş fikirleri de ya özel bir beceri ya da belirli bir süre deneyim kazanmanızı gerektirir. Gerçek hayatta da sermaye gerektirmeyen avukatlık, noterlik, danışmanlık, doktorluk gibi bol para kazandıran meslekle (sermayesiz meslekler), , toplumun en elit meslek gruplarıdır. O mesleklerin formasyonunu veren okullara girmek için her yıl binlerce genç çabalayıp duruyor. O nedenle aşağıda verdiğimiz hiç bir fikir deneyimsiz kişilerin kolay para kazanma yolu olamaz. Eninde sonunda deneyim ve işi kavramak için zaman gerektiren iş fikirleridir. Şimdi geçelim sermayesiz iş fikirleri listesine:

sermayesiz iş imkanları ve sermayesiz yapılacak işler

Eğitmenlik. Çeşitli el becerisi(hat sanatı) yada teknik kurslara (flash tasarım) gidip bireysel olarak çalışabilirsiniz.
El Satıcılığı. Evinizdeki yada çevrenizdekilerin kullanmadıkları fakat satılabilir olan eşyalarını toplayıp gittigidiyor.com yada hemalhemsat.com gibi sitelerde komisyon karşılığında satabilirsiniz.
Evde ders verme. İlkokul çocuklarına 1-2-3. sınıf matematik ve Türkçe dersi gibi dersler konusunda yardımcı olabilirsiniz.
Koçluk. Eğer geçmiş iş deneyimleriniz bir değer yaratabilecek düzeyde ise uzman olduğunuz konuda koçluk yapabilirsiniz.
Danışmanlık. Uzman olduğunuz konuda danışmanlık verebilirsiniz. Benim elektronik ticaret ve proje yönetimi konularında yaptığım gibi.
Ahçı. Kendi sokağınızda yada çevrenizde oturan öğrenci ve bekarlara yemek yapabilirsiniz.
Editörlük. Bazı web sitelerine başvurarak yazı hazırlama ve içerik gönderme teklif edebilirsiniz.
Çeviri. Yabancı diliniz var ise evden çeviri yapabilirsiniz.
Fotoğrafçı. Evinizde küçük bir stüdyo hazırlayarak eticaret siteleri için ürün fotoğrafı çekebilirsiniz. Hatta stüdyonuzu yanınızda bile taşıyabilirsiniz.
Tamirci. Eğer elektronik bilginiz varsa bozuk radyo, fırın vb. tesisat bilginiz varsa su tesisatı gibi konularda çevrenize destek hizmeti satabilirsiniz.
Kışlık yemek hazırlama. Ev mantısı, turşu, sebze kurutma vb. “ev işi-el işi” şeyler yaparak para kazanabilirsiniz. Bebekli aileler için yoğurt yapmak da sayılabilir.
Çocuk Bakımı. Çocuk bakabilirsiniz.
Hayvan Bakımı. Tatile gidenlerin kedi, köpek, balık vb. hayvanlarını evinizde misafir edebilirsiniz.
Sekreter. Henüz Türkiye’de oturmadı ama birkaç küçük işletmenin sekreter asistanlığını evden yapabilirsiniz.
Temizlikçi. Evlere temizliğe gitmek zaten bildiğimiz bir yöntem.
Organizatör. Birilerinin yada şirketlerin yapacakları etkinlikleri planlama ve uygulamalarında yardımcı olmak, gerekli ayarlamaları yapmak.
sermayesiz bayilikler, özellikle yeni açılmış ve gelecek vaadeden firmaların il veya semt bayilikleri.
Düzenli mesaj (newsletter) hizmeti. Birçok firmadan düzenli olarak aldığınız emailler gibi sizde başka firmalar için aylık emailler hazırlayabilirsiniz.
Kişisel alışveriş. Eğer özel bir ilgi alanınız var ise o okonuda kişilerin alışverişini siz yapabilirsiniz. Örneğin kitap konusunda uzman bir ibaşkasına güzel bir kütüphane oluşturması için gereken kitapları alabilir.
Tashih. Bazı yayınevleri bir kitabın baskısı öncesinde ilk baskısını birilerine okutarak, imla ve yazım yanlışlarını düzelttiriyorlar.
Takı Tasarımı. Hem kitap hem de kurs olarak çok sık görmeye başladığım bu konu oldukça keyifli. Biraz uğraşırsanız çok güzel takılar yapıp internetten satabilirsiniz.
Taşıma. İşe gidecek birkaç yetişkin yada okula gidecek birkaç öğrenci ayarlayıp aracınızla sabah götürüp akşam geri getirmeniz mümkün.
Proje Hazırlama. Tübitak ve AB projeleri ile ilgili olarak uyulması gereken standart ve usulleri konusunda kendinizi yetiştirirseniz ilgili dosyaların hazırlanması konusunda firmalara destek verebilirsiniz.
Araştırma. Özellikle yabancı diliniz var ise yurt dışındaki üniversitelerle yazışıp onların Türkiye’den ihtiyaç duyabilecekleri araştırmaları (Osmanlı arşivleri vb.) onlar adına yapabilirsiniz.
Sanat eğitimi. Çocukların yetenek ve becerilerini geliştirici eğitimler vermek.
Mum yapma. Mum yapmak parafin, boya, kalıp vb. bazı malzemelerle oldukça kolay yapılabilecke bir şey. Estetik yanınızı kullanarak çok özel mumlar yaparak satabilirsiniz.
Örgü. Kazak, hırka, atkı vb. el işi yaparak meraklısına satabilirsiniz.
Bahçe işleri. Sokağınızdaki apartmanların çimlerini ve çiçeklendirmesi ile uğraşmak, ağaçların ve çalılıkların budanması gibi işler ile para kazanılabilir.
Masaj. Masaj yaparak para kazanabilirsiniz.
Web sitesi hazırlama. Kanunen zorunlu olacak olan web sitelerini firmalar için evde hazırlayabilirsiniz.
Kişiye özel hizmet. Gömleğe isim yazmak, özel tasarımlı pasta yapmak, tişörte resim yapmak, fotoğraflardan video yapmak vb. çeşitli kişiye özel hizmetler satılabilir.
Muhasebe – Serbest muhasebeciler anlaştıkları firmaların defterlerini ve ilgili kayıtlarını evden tutabiliyorlar.
Macera turizmi – Eğer doğayı seviyorsanız ve güzel parkurlar biliyorsanız çeşitli grupları bu tip gezilere götürebilirsiniz.
Reklam danışmanlığı – firmaların internet üzerinden vermek istedikleri Google Adwords vb. reklamları evinizden organize edebilirsiniz.
Web kontrolörü – Türkiye’de resmi bir iş olarak yapılıyor ama bence umut vaad eden bir iş. Evinizden belirli konuda interneti takip ediyorsunuz. Bu bazen bir konu olabiliyor bazen bir markanın izinsiz kullanımını yakalamak vb.şeyler olabiliyor.
Bayi sistemi satışlar – Örneğin web sitenizden satıştan prim veren websitelerinin mallarını satabilirsiniz. Ör gittigidiyor reklamını yayınlayan sitelere klik başına belli bir ücret ödüyor.
Egzersiz hocalığı – Eğer yaşadığınız yerde sabah yürüyüşleri vb. spor aktiviteleri yapılıyor ve siz aerobik ya da benzeri egzersizler konusunda bilgili iseniz küçük bir gruba spor yaptırabilirsiniz.
Oyun grubu kurma – Belirli sayıda çocuk ile evinizde birkaç saatliğine oyun grubu oluşturabilirsiniz.
Hayvan psikologu – Türkiye’de olmamakla birlikte benim National Geographic’te belgeselini seyrettiğim bir iş. Hayvan sahipleri içine kapanan, çok öfkeli vb. hayvanlarının tedavisi için size danışıyorlar. Sanırım Türkiye’de bu işi veterinerler yapıyor.
Atık toplama – Bizde çöpleri gezip toplayanlarca ya da büyük sitelerde kapıcıların yönettiği bir iştir. Eğer çevrenizi organize eder ve özellikle kağıt, plastik atıklarını belirli bir düzende toplayarak satabilirsiniz.
2. el kitap alım satımı – Kitaba karşı bir ilginiz ve tabiî ki bilginiz de var ise eski kitapları alıp satabilirsiniz. Uzmanlık gerektiren bir iş olduğunu tekrar belirtmek istiyorum.
Bal – Eğer arıcılık ve bal konusunu araştırırsanız, müsait olan bir yerde kovan kurup bal üretebilirsiniz.
Dekoratif eşya onarımı – Evlerde kırılan lamba, çerçeve vb. aksesuarların tamiratını yapabilirsiniz.
Mimarlar evde çizim yapabilirler.
Sanat danışmanlığı uzman olunan konuda eğer kişisel pazarlama iyi yapılırsa dünya çapında ilgi görebilecek bir konu.
Bazı sitelerde dizilerde oyunculuk, filmlerde figüranlık vb. başvuru yapabilirsiniz.
Menajerlik – Bazı ünlü oyuncu ve sanatçıların menajerliğini yapabilirsiniz.
Astroloji – Bu konuda kişilerin yıldız haritalarını çıkarmak ve burçları ile ilgili bilgi verme hizmeti
Satıcılık – Gazetelerde bir çok ilanına rastlayacağınız ve satış üzerinden prim alarak yapacağınız bir çok pazarlama işi bulabilirsiniz.
Bebek el izi ve ayak izini alçıya çıkararak ailelere satabilirsiniz.
İnce balondan oyuncak hayvanlar yapılabilir.
Balonların üzerine çeşitli resim ve mesajlar yazarak satmak
Turnuva düzenleme – Bu konuda hukuki bir uygulama var mı bilmiyorum amabir müsabaka düzenleyip katılımcılardan bir bedel toplayıp, bu bedelin büyük bir kısmını kazananlara dağıtacağınız bir organizasyon yapabilirsiniz.
Makyöz – Evlere giderek makyaj yapabilirsiniz.
Güzellik Danışmanı
Eviniz müsait ise bir odasını öğrencilere ya da turistlere kiralayabilirsiniz.
Bisiklet Tamiri, özellikle çocukların bisiklete çok bindikleri yerde tutabilecek bir meslek.
Bilardo eğitmenliği
Doğum günü kutlama hizmeti – Çocuklar için doğum günü organizasyonu yapma – süsleme, palyaço, oyunlar ve etkinlikler düzenleme.
Arşiv – Eviniz müsait ise bir bölümünü şirketlerin dokümantasyon arşivi için kullandırtabilirsiniz.
Yaşlılara destek – Yaşlıların günlük bakım ve ihtiyaçlarını karşılama hizmeti
Körlere destek hizmeti – Bir yere gitmede yardım, kitap okuma vb.
İş danışmanlığı – Uzman olduğunuz konuda firmalara destek vermek
İş planı uzmanlığı – Firmalara iş planı hazırlamada destek verme
Eğer Hat sanatı vb. bir kursa katılmışsanız kaligrafi yapabilirsiniz. Bu sene Çeşme’de kızımın adını bir seramik üzerine yazdırmak için 20 dk . bekleyip 5 dk. İçin 20 YTL ödedim. Hesabı siz yapın.
Paketleme – Taşınmadan önce evdeki eşyaların paketlenmesi gibi bir hizmet verebilirsiniz.
Mum yapma – Parafin, ip ve çeşitli kalıplar kullanarak mum yapıp hediyeli eşya fuarlarında satmayı, yada hediyelik eşya satıcılarına satmayıp deneyebilirsiniz.
Marangozluk – Eğer ahşap konusunda bir beceriniz varsa mobilya tamiratı vb. konularda destek hizmeti verebilirsiniz.
Karikatür çizebiliyorsanız belki dergilerle yazışıp satma şansınız olabilir.
Evinizde hazırlayacağınız her türlü özgün gıdanın satışını düşünebilirsiniz. Reçel, turşu, peynir vb. sayılabilir.
Anne danışmanlığı veya doğum sonrasında anneye yardımcılık hizmeti
Çocuk elbisesi dikmek
Çocukları okula götürme, servis yapma
Bahçe, fabrika vb. temizliği yapma
Eğer resim beceriniz varsa bahçe duvarı bezeme, grafiti yapmak
Takı tasarımı ve uygulama
Dergilere yazı yazma
Bilgisayar uzmanı iseniz bilgisayar problemleri konusunda çevrenize destek verebilirsiniz.
Yazılımcı iseniz Elance.com yada rentacoder.com gibi sitelere üye olup tüm dünyadan gelen iş taleplerini hayata geçirebilirsiniz.
Şirketlerin verilerini yedekleme yada bilgi güvenliği konusunda destek verebilirsiniz.
Bilgisayar programlarını kullanma eğitimleri verebilirsiniz. Türkiye’de özellikle çocuklara okullarda verilen bilgisayar eğitimi çok yetersiz. Bu konu ile ilgili aileşler için en iyisi profesyonel birinden eğitim aldırmak olacaktır.
Ev güvenliği ile ilgili danışmanlık hizmetleri
Evlilik danışmanlığı
Yuvalara, kreşlere yemek yapmak
Öğrencilere ödev ve projelerinde destek vermek
Avon, Anway vb. markaların satışını yapmak
Terziliğiniz varsa özel kostüm yapma
Dans öğretmenliği
Türkiye’de yok ama sabahları ve akşamları köpek gezdirme
El yapımı bebek ve/veya kukla yapımı
Kuru temizleme için evden malzemeleri alma, temizletip geri bırakma
Arabayı yıkatmak için adresten alma ve geri bırakma
Yaşlılar için her türlü servis ve hizmet
Firmalar için email tasarlama ve gönderim
Firma çalışanlarını eğitme
Firmalara eleman bulma – Eğer eleman arayan firmalar için internette doğru kişileri bulup firma ile görüştürebilirseniz komisyonunuzu alabilirsiniz.
Sürpriz Düzenleme – Bence en hoş servis bu olurdu. “Game” adlı filmdeki gibi ama sadece hoş sürprizleri organize etmek
Her türlü ayak işi, evrak takibi gibi işler
Kayıp arama, bir nevi dedektiflikte olabilir
Internette bir dergi çıkartmak ve popülaritesi arttıkça reklam geliri elde etmek
Yüz ve ayak masajı servisi
Aile kütüğü, Soy ağacı araştırmacısı
Borsa alım satımı konusunda danışmanlık
Finansal planlayıcı – Türkiye’de olmamakla beraber son dönemde mortgage kredisi almak istediğinizde gittiğiniz bankalar sizin uzun vadeli ödeme gücünüzü hesaplayabilmek için ciddi anlamda finansal planlama yapıyorlar.
Odun kırıcı – kırsal bölgelerde, soba ile yaşanıyorsa
Kömür taşıyıcı – kırsal bölgelerde ve kömür paketli değilse – Eskiden çocukluğumun geçtiği Eskişehirde sokaklarda bu işi yapacak kişiler gezerlerdi.
Balık malzemesi satışı – Deniz kenarına yakın yerlerde
Akvaryum ve Kuş Kafesi Bakımı ve Tamiratı
Evlerde böcek ilaçlama
Boya ve Badana Yapma
Evlerde çiçek düzenleme
Bahçe düzenleme ve budama yapma
Hediyelik eşya yapımı – Ağaç oyma, makrome vb.
Elden davetiye dağıtımı
Evde kuaförlük hizmetleri – manikür, pedikür, saç kesim ve yapımı – kadın/erkek
Ev yapımı sabun üretimi
Kendi arabanızla günü birlik şoförlük ve gezdirme hizmetleri
Sağlıklı otlar danışmanlığı
Evi dekore etme
Dedektiflik
At eğitmenliği
İmaj danışmanlığı – Son dönemde büyük şirketlerde orta ve üst düzey yöneticiler için tutulduğunu biliyorum
Yönetim koçluğu – yönetim deneyiminiz ve geçmiş tecrübenizi geleceğin yönetici adaylarına aktarabilirsiniz.
İthalat ve İhracat işleri – Yurtdışına mal satma veya alıcıya Türkiye’de satıcı bulma, internet aracılığı ile
Sigorta satıcılığı – Prim usulü ile satış
Internet danışmanlığı – tasarım, pazarlama, eticaret vb.
Uluslarası danışmanlık – türkiye’de çalışmak isteyen firmaların Türkiye’deki işlerin takip etmek ya da onlara türkiye mevzuatı ve diğer konularda bilgi aktarmak
Çeviri – Yabancı diliniz var ise doküman yada görüşmelerde tercümanlık
Takı tasarımı ve satışı
Hasarlı arabalar için ilgili parçayı hurdalıklarda arama ve bulma
Ütü yapmak
Dini bilginiz var ise mevlüt, yasin okumak
Çim biçmek
Doğum günlerinde çocuklara sihirbazlık yapmak, kukla oynatmak
Çeşitli konularda güncel email ve adres listeleri tutmak ve bunları satmak (doktorlar, eczaneler, insan kaynakları departmanları vb.)
DJ’lik yapmak
Müzik dersi vermek (piyano çalmak, nota öğretmek vb.)
Bakıcı ve temizlikçi bulma hizmeti verme
Doğada bisiklet ve yürüyüş gezileri düzenlemek
Mesai sonrası ofis temizliği
Ofislerin bitki ve çiçek bakımı
Ofis destek hizmetleri – bilgisayar, telefon vb.
Kuryelik
Evcil hayvanlar için gıda ve bakım malzemesi tedariği
Evcil hayvan eş bulma ve çiftleştirme hizmeti
Evcil hayvan fotoğrafı çekme hizmeti
Fotoğraflardan video yapma hizmeti verme
Piyano akordu yapmak
Resim çerçeveletme
Havuz temizliği
Anketörlük
Portre çizimi
Sokak müzisyenliği
Mobilya vb. için montaj servisi vermek
Çevrenizdeki uygun emlakların satım ve kiralanması
Koleksiyoncular için malzeme toplama
Özgeçmiş yazma hizmeti
Risk yönetimi danışmanlığı
Ev veya oda arkadaşı bulma hizmeti vermek
Güvenlik uzmanlığı
Okul fotoğrafçılığı
Kendini savunma sanatı eğitmenliği
Kişisel gelişim eğitmenliği
Terzilik yada giyecek onarımı yapmak
Yabancıları şehirde gezdirme
Yabancılara tercümanlık
Şarkı söylemek
Müzik enstrumanı çalmak
Kar küremek – kışın
Yazılım eğitimi – basitWord vb. olabilir yada php örneğin öğreteni çok az bir konudur
Şarkı sözü yazmak
Tarot falı bakmak
Telefonla satış – Bazı çağrı merkezleri bu konuda her zaman eleman arıyor oluyorlar.
Cam Temizleme – Ev ve büro
Alet – Edevat kiralama Servisi – Türkiye’de bir firmanın örneğin geceleri kullanmadığı bazı araçları başka firmalara kiralaması gibi bir alternatif iş yaratılabilir.
Tişört, kravat vb. tasarım yapmak
Yazıcılık – Uzın ödev ve projeleri usulüne göre yazma hizmeti
Kullanılmış CD ve DVD’lerin kiralanması yada değişimine aracılık etmek
Bağımsız denetmenlik ve/veya kontrolörlük
Video çoğaltma, kasetleri cd’ye çekme hizmeti
Yurtdışından bir hosting firmasının Türkiye’de temsilciliğini alarak reseller hosting satma
Internetten pazarlama danışmanlığı ve desteği vermek
Düğün videocusu
Ses kasedini yazıya dökme
Filmlere altyazı hazırlama
Basın bülteni hazırlama, metin editörlüğü
Tekne ilaçlama temizliği
Bodrum ilaçlama temizliği
Ev ilaçlama ve depo temizliği
Not: Paramatik.com’dan yararlanılmıştır.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Bir tanede ben yazayım üstad

ABD merkezli araştırma şirketi IBIS World, 2012'nin en ümit vaadedici girişim fikirlerini listeledi. Yakın zamanda kendi işini kurmayı planlayanlar listeyi mutlaka görmeli.

İşte size bu iş fikirlerinin tam bir listesi,yatırım yapılacak onlarca sektör.

1-Enerji içeceklerini hepimiz yakından tanıyoruz. Önümüzdeki dönemin favorisinin ise rahatlatcıcı içecekler olacağı tahmin ediliyor. Bu ürünler rahatlatıcı ve uyku getirici etkileri ön plana çıkarılarak pazarlanacak.

2-Akıllı telefonların yaygınlaşması, oyunla ilintili uygulamalara talebi artırdı. Sektörde önümüzdeki 5 yıl için yıllık ortalama yüzde 24.4'lük büyüme öngörülüyor. Giriş bariyeri düşük olsa da orta düzeyde sermaye ihtiyacı bulunuyor.

3-Akıllı telefon ve tabletlerin yaygınlaşmasıyla talebi yükselen bir sektör daha... Düşük giriş bariyeri ve düşük istihdam ihtiyacının yanında yüksek kar oranları cazibesini artırıyor.

4-Sağlık giderlerini kısmaya çalışan pek çok şirket, kurumsal sağlık hizmetleri iş kolunun müşterisi olmaya başladı. Hizmet iş yerinde verimi artırırken, şirketin popülerliğine de olumlu etkisi olduğu biliniyor.

5-Sayısız pazarlama platformuna sahip olmamıza rağmen, işletmeler müşterilerinin alışveriş davranışlarını her zamankinden daha da fazla takip edip, tahmin etme yolları arıyorlar. Giriş bariyeri düşük olsa da sermaye ihtiyacı kısmen yüksek olan sektörde ortalama kar marjının yüzde 60 olarak hesaplandığına dikkat çekiyoruz.

6-Yeni bir sektör olmasa da yaratıcı fikirlere her zaman yer var. Özellikle dikey, yani belirli bir ürüne odaklanmış olanların başarılı olma ihtimali daha yüksek görünüyor.

7-Araştırma ABD kaynaklı olmasına rağmen kişi başına düşen şarap tüketiminin ve yatırımların arttığı Türkiye'de de gelecek vaadeden bir sektör.

8-Ekonomideki olumlu gidişat, insan kaynakları profesyonellerine olan talebi de artırdı. Bugünlerde şirketler, kendi içlerinde bu birimleri kurmak yerine, dışarıdan hizmet alımı seçeneğini de sıkça kullanmaya başladılar.

9-Danışmanlık sektörünün yükselişte olduğu bilinen bir gerçek. İstihdam konusunda da 2016'ya kadar en hızlı büyüme vaadeden sektörlerden biri.

10-Fast food sektörü düşüşte ancak sokak satıcılarına talepte artış var. Sokak satıcısı deyince hemen aklınıza simitçiler veya bizim tavuk-pilavcılar gelmesin. ABD'de araçlarıyla sokak sokak gezerek farklı ve gurme ürünler sunan satıcılar her geçen gün popülaritelerini artırıyor.

11-Mozaiği ABD kadar karışık olmasa da Türkiye'de de pek çok farklı etnik kökenden gelen vatandaş yaşıyor. Demografik trendler yanında değişen tüketici damak tadını doğru analiz eden girişimciler için önemli bir fırsat olabilir.
www.trendisfikirleri.com