Nasıl Zengin Oldular: Milyarder Olma Sanatı ve milyoner olmanın yolları

Milyarder Olma Sanatı diye bir şey var. Tabi o sanatı, yani milyoner olmanın yolları ve yöntemlerini kimse kimseye öğretmiyor. Ancak dolar milayrderlerinin zenginlik serüvenleri incelendiğinde "NasIl Zengin Oldular" sorusunun da cevabı hafiften ortaya çıkıyor. Özellikle sıfırdan gelerek zengin olanlar var ki gerçekten efsanevi hayat hikayelerini barındırıyorlar. Sizler için Amerikanın ve Dünyanın en ilginç zengin olma serüvenlerini derledik. : Bu yaşam hikayelerinden kendim şahsen birkaç önemli ip ucu çıkardım. Birincisi Zengin olmak için ABD ve Türkiye gibi sosyal ve ekonomik geçişlilik fırsatlarının olduğu bir ülkede yaşamak lazım. İkinci olarak yapılan işin hiç bir önemi yok. Yaptığın iş ne olursa olsun sektör fırsatlarını iyi değerlendirirseniz para size akacaktır. Üçüncüsü ise uzgörü veya vizyon denilen yeteneğe sahip olmak. Bundan 15 yıl önce internet denilen mefhum henüz yeni yaygınlaşırken bazıları internetin zengin olma aracı olarak ne derece etkili olabileceğini yıllar öncesinden gördü. Neyse bir konumuza dönelim ve zengin olmak için yaşam hikayelerine kısaca göz atalım.

Arthur Blank
Home depod şirketi ve Atlanta Falcons futbol kulübünün sahibi olan Arthur Blank, iş hayatına bebek bakıcılığı, çamaşırhanede çalışmak ve peyzaj düzenlemesi gibi işlerde çalışarak başlamış, Çalışma hayatına bu işlerle atılan Arthur Blank şimdi 1.3 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin iş adamları arasında sayılıyor.
Tim Blixseth
Marketlerde ürünleri kutulama işinin ardından kereste alım satımıyla iş hayatına atıldı.
Bugün 1.2 milyar dolar servetin sahibi olan iş adamı Timberland’ı kurdu , gayrimenkul yatırımları yaptı. Blixseth ayrıca Montana´da 130 bin dönüme yayılan ´Yellowstone Club´ adlı dev bir özel kayak-golf kulübünün kurucusu.
Danny Gilbert
İş hayatına pizza dağıtarak başlayan Danny Gilbert gecede 78 siparişi yetiştirdiğini belirterek hala iddialı olduğunu söylüyor.Bankacılık hatta spor alanında çalışan iş adamı bugün 1.1 milyar dolar servetin sahibi.
Mark Cuban
12 yaşındayken kapı kapı gezerek çöp torbası satan Cuban, bugün 48 yaşında Dallas Maverick Basketbol Takımına ek olarak 2.3 milyar dolar servetin sahibi. Cuban ayrıca radyo, TV ve bağımsız video yayınlarının internetten takip edilmesini sağlayan Broadcast.com sitesinin kurucusu.
Wayne Huizenga
Bir marangozun oğlu olan , küçük yaşta kamyon şoförlüğü, pompacılık gibi işlerle hayata atılan 68 yaşındaki çalışan Wayne Huizenga, sıfırdan başladığı iş hayatında 2.1 milyar dolar bir servet edindi ve zenginler klübünde yerini sağlamlaştırdı. Huizenga, Amerika´da çöpleri ayrıştırıp ekonomiye geri kazandıran en büyük atık yönetim şirketinin sahibi olarak 2005’te yılında ‘yılın girişimcisi’ seçilmeyi başardı.
Jorge Perez
Yıllar önce Amerika’da bir emlak şirketinde işe başlayan Jorge Perez, bugün Floridalı emlak imparatoru olarak anılıyor. 1.8 milyar dolarlık serveti ise dünyanın en zengin iş adamları arasında sayılmasını sağlıyor.
James Sorenson
James Sorenson’un kurabiye satarak başladığı iş hayatında bu noktaya geleceğinin hayal edilmesi bile güçtü. Ancak 85 yaşındaki Sorenson, medikal cihazlar ve gayrimenkul alanında çalışarak 4.5 milyar dolarlık bir servet edindi.
Michael Ilitch
Araba yıkamacılığı yaparak başlayan iş yaşamı boyunca hem spor hem gıda alanlarında başarılarıyla 1.5 milyar dolarlık servet edindi.
Phillip Ruffin
70 yaşındaki Philip Ruffin de yıllar önce özel şirkette başladığı işini bırakarak kumarhane ve gayrimenkul alanından 1.4 milyar dolar kazanacağını tahmin edemezdi.
George Kaiser
Kitap satan bir dükkanda çalışmaya başlayan George Kaiser, petrol ve bankacılık alanında başarılı işlere imza attı, dünyanın en zengin 100 iş adamı arasına girdi. Kaiser’in edindiği servetin değeri 8.5 milyar dolar.
William Moncrief
Mühendis olarak başladığı çalışma hayatında petrol alanında devam etti ve 90 yaşında hayata gözlerini yumduğunda ardında 1 milyar dolarlık bir servet bıraktı.

Kenneth Hendricks
Küçük yaşlarda babasının yanında çeşitli işlere yardım eden Kenneth Hendricks, daha sonra Spiegel gazetesinde kapıcılık yaptı. Bu yılların ardından iş yaşamında şans ona güldü ve 2.6 milyar dolarlık servetiyle o da artık en zengin iş adamları arasında…

5 yorum:

nedim dedi ki...

bu bir hırs ve kararlılık meselesi. başlaığın işi bitireceksin

nedim dedi ki...

bu bir hırs ve kararlılık meselesi. başladığın işi bitireceksin

GÜLİZ dedi ki...

BENDE DÜŞÜNCENİN GÜCÜNE İNANANLARDANIM SECRET KİTABINI OKUDUMTAVSİYEDE EDERİM O KİTABI OKUDUKTAN SONRA EV SAHİBİ OLDUM ÜSTELİK TEK KURUŞ NAKİT PARAM BİLE YOKTU

Adsız dedi ki...

vay bee

Adsız dedi ki...

Yalannn calmadan olmaz