Çamaşırhane açmak istiyorum bunun için ne gerekli-Çamaşırhane açarak para kazanmak

Çamaşırhane açmak istiyorum bunun için ne gerekli-Çamaşırhane açarak para kazanmak


Son 30 yılda insanlar artık daha yoğun bir biçimde doğup büyüdükleri şehirlerden eğitim, iş veya gezi amaçlı çıkıyorlar. Bu çıkmaların bir kısmı başka şehirlerde kalıcı ikamete dönüşüyor. hal böyle olunca bu sefer de insanların günübirlik ihtiyaçları yerine uzun dönemli ihtiyaçları ortaya çıkıyor. İşte giydiğiniz elbiselerin temizlenmesi ve yıkanması problemi kalıcı olarak bir yerde (15 günden daha uzun süreyle) yaşamanız gerekiyorsa bu durumda gündeme gelebiliyor. Tabi bu tür durumlar yeni iş fikirleri ve para kazanma yollarının da ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Yabancı ülkelerde toplumdaki hareketlilik ve mobil yaşam diyeceğimiz gezicilik had safhada olduğu için ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan çamaşırhane işletmeciliği gibi bir çok iş alanı neredeyse 70 yıldır aktif bir biçimde sürdürülüyor.Peki düzgün bir biçimde yapıldığında gerçekten sizi zengin edebilecek bir iş fikri olan çamaşır işletmeciliği nasıl yapılır? Böyle bir iş için ne gereklidir:

-Öncelikle işletmenizi açacağınız güzel bir yer gerekli. Bu yer tercihen öğrencilerin veya bekar insanların yoğun olduğu bir konumda olmalı. Örnek vermek gerekirse üniversite kampüsü çevresi buna iyi bir misal olabilir.

-Çamaşırhane açmayı düşündüğünüz yerde asla ilk olmaktan korkmayın. Sizden önce birileri varsa da bir yıl süreyle o çamaşırhanenin iş potansiyelini değerlendirin.

- Kurmaya karar verdiğiniz anda çamaşırhane için gerekli olan 4-5 sanayi tipi çamaşır makinesi ve 1-2 kurutma makinesi olacaktır. Bunun ortalama maliyeti sıfır makine alırsanız 70 bin tl yi bulabilir. Tabi burada marka ve model de önemlidir. Kesinlikle işinize yaramayacak kapasit ve büyüklükte çamaşır makinesi almayın. İkinci elde temiz var ise bunları da temin edebilirsiniz. 


- Mekan ve görünüm bu işte önemlidir. Mekan hoş, sade ve temizliği çağrıştıran renklerden oluşmalıdır.


- Çamaşırların yıkanmasını bekleyen müşteri kitleniz öğrenciler ise 3-4 bilgisayar ve internet koyarak size olan müşteri tercihini katlayabilirsiniz. Müşterilere indirim günleri veya indirim kuponları basabilir, eve teslimat hizmeti sunabilirsiniz. Neticede hizmette sınır yoktur.


- Tabi işin bir de vergi kaydı, işletme sicili vs gibi prosedürleri var bunlara değinmesek te olur. 


Hiç yorum yok: